Maniak podsumowuje dzień #147

MANIAK NA POCZĄTEK

Jak na razie jest dobrze i jeszcze się nie poddałem, więc przed Wami drugie podsumowanie dnia z rzędu, a w nim trochę o kultowym anime, trochę o kultowym komiksie, trochę o kultowej postaci z horrorów, trochę o remake’u kultowej animacji i trochę o kultowym polskim filmie — i wierzcie, wcale nie nadużywam tu słowa „kultowy”. Gotowi?

NAJWAŻNIEJSZE POPKULTUROWE WIEŚCI DNIA

Nowy Akira
Podczas imprezy Anime Expo Ōtomo Katsuhiro (大友克洋) ogłosił nowy projekt w świecie kultowego Akiry. Różne portale twierdzą, że będzie to serialowa kontynuacja filmu z 1989, ale według portalu Anime News Network, który w dziedzinie anime siedzi chyba najgłębiej, serial wciąż jest jeszcze w fazie preprodukcji i będzie on obejmował całość fabuły mangi — mowa więc raczej o ponownej, wierniejszej adaptacji niż ciągu dalszym. I choć film wszedł do kanonu gatunku, to rzeczywiście ciekawie byłoby zobaczyć całość mangi w akcji, nawet jeśli na trochę mniejszym ekranie. Nie bez znaczenia jest też fakt, że Ōtomo będzie nad całością czuwał, a to bez wątpienia zapewni odpowiednią jakość serialu.
Więcej

Egmont świętuje 80-lecie Batmana
Z okazji 80-lecia Batmana Egmont zaszaleje i wyda aż pięć edycji specjalnych najlepszych komiksów o Batmanie: Długie Halloween, Hush, Powrót Mrocznego Rycerza, Zabójczy żart oraz Pewnego dnia. Będą to wydania w znanym z USA formacie Noir, a więc powiększone, w czerni i bieli oraz twardej oprawie. Ceny pojedynczych tomów będą wahać się pomiędzy 99 zł a 198 zł (będą zależeć od ich objętości), a historię Pewnego dnia otrzymają tylko ci, którzy zadecydują się na kupno całego pakietu w cenie 690 zł. Cena jest więc dość wygórowana, a pakiet będzie stanowił nie lada gratkę dla kolekcjonerów, ale… No właśnie, tych „ale” jest kilka. Po pierwsze, komiksy zostały już w Polsce wydane, więc jest to właściwie gratka tylko dla skrajnych kolekcjonerów, którzy zbierają wszystko, co popadnie. Po drugie, wielka szkoda, że najwyraźniej tylko Batman zasługuje na takie świętowanie — rok wcześniej 80-lecie obchodził Superman, postać równie znana i popularna, a jednak Egmont nie zdecydował się tej rocznicy celebrować (o specjalnych wydaniach komiksów z Wonder Woman za dwa lata też pewnie nie będzie w ogóle żadnej mowy). No i po trzecie — wiem, że to wydania dość ekskluzywne, ale mimo wszystko ich cena jest dość wysoka. Mimo mojego szalonego zbieractwa (nie mam już gdzie stawiać nowych komiksów) chyba sobie podziękuję.
Więcej

Pierwsze zdjęcie z nowego Draculi
O tym, że twórcy Sherlocka, Steven Moffat i Mark Gatiss, szykują nową serialową adaptację powieści Brama Stokera, wiadomo już od jakiegoś czasu. Ma to być, podobnie jak poprzednie dzieło panów, nowa, atrakcyjna dla współczesnego widza interpretacja klasycznej opowieści. W roli głównej zobaczymy znanego z The Square duńskiego aktora Claesa Banga i oto jak się prezentuje:
Niczego sobie, prawda? Dracula będzie składał się z trzech odcinków, a obok Banga wystąpią: John Heffernan, Joanna Scanlan, Dolly Wells, Lujza Richter, Sacha Dhawan, Jonathan Aris, Morfydd Clark, Nathan Stewart-Jarrett, Catherine Schell, Youssef Kerkour, Clive Russell, Lyndsey Marshal, Chanel Cresswell, Matthew Beard, Lydia West, Paul Brennen, Sarah Niles, Sofia Oxenham, John McCrea, Phil Dunster, i Millicent Wong. Uff, potężna ta obsada. Reżyserii kolejnych odsłon podejmą się zaś Jonny Campbell (Westworld), Damon Thomas (Obsesja Eve) i stały współpracownik Moffata i Gatissa, Paul McGuigan. Jest chyba na co czekać!
Więcej

Obsada polskiego dubbingu nowego Króla Lwa
Polski oddział Disneya ogłosił polską obsadę głosową remake’u Króla Lwa. Podobnie jak w przypadku oryginału powróci tylko jedna osoba znana z oryginalnej wersji, a będzię nią Wiktor Zborowski, który użyczy głosu Mufasie. Poniżej wszystkie nazwiska:
 • Simba — Marcin Januszkiewicz
 • młody Simba — Paweł Szymański
 • Nala — Zofia Nowakowska
 • młoda Nala — Pola Piłat
 • Mufasa — Wiktor Zborowski
 • Skaza — Artur Żmijewski
 • Pumba — Michał Piela
 • Timon — Maciej Stuhr
 • Rafiki — Jerzy Stuhr
 • Zazu — Piotr Polk
Wielu osobom szkoda pewnie będzie niezapomnianego duetu Emiliana Kamińskiego i Krzysztofa Tyńca w roli Pumby i Timona, ale muszę przyznać, że następców znaleziono całkiem zacnych. Najbardziej obawiam się Artura Żmijewskiego — Skaza to mimo wszystko rola dla charyzmatyczniejszych aktorów — ale wszystko okaże się w praniu. W większości kin (choć niestety nie we wszystkich) dostępna będzie także oryginalna wersja językowa — ja na pewno wybiorę się na obie.
Więcej

Ruszyły zdjęcia do trzeciej części Psów
Cezary Pazura poinformował, że trwają już zdjęcia do trzeciej części kultowych Psów. Na razie szczegóły filmu nie są znane, poza tym, że będzie on zatytułowany Psy III. Canis Majoris (to nawiązanie do gwiazdozbioru Wielkiego Psa, być może fabuła będzie pewnego rodzaju remiksem egipskich i greckich legend z nim związanych), za kamerą znów stanie Władysław Pasikowski, a przed nią znajdą się wspomniany Pazura oraz Bogusław Linda i Artur Żmijewski. Czekam, bo Pasikowski w ostatnich latach wciąż jest w formie.
Więcej

NAJWAŻNIEJSZE PREMIERY DNIA

Wczoraj ukazały się:

 • Midsommar. W biały dzień — drugi film Ariego Astera, na który bardzo czekałem i po seasnie którego wyszedłem całkowicie psychicznie wyczerpany — ale to było dobre!;
 • Moja gwiazda: Teen Spirit — film o paskudnym tytule i z paskudnym plakatem, ale z Elle Fanning i Agnieszką Grochowską w głównych rolach, więc mam nadzieję (a wybieram się dziś), że będzie choć trochę dobry;
 • Imprezowi rodzice  — najpewniej durna komedia, ale ma Aleca Baldwina i Salmę Hayek w obsadzie.

Komentarze