Maniak o sobie

MANIAK O SOBIE


Mam na imię Krzysiek. Na blogu piszę pod pseudonimem "Krzysztofiński", wymyślonym kiedyś przez moją kuzynkę. Mam 23 lata i mieszkam w najpiękniejszym mieście na Ziemi - w Toruniu, grodzie Kopernika i najsmaczniejszych pierników na świecie. Z wykształcenia jestem japonistą. Uwielbiam komiksy (zwłaszcza superbohaterskie od DC, a także japońskie, tzw. mangi), seriale (aktorskie i animowane), dobre filmy, książki, gry i muzykę. Do moich ulubionych pozycji wśród powyższych należą: "The Long Halloween" Jepha Loeba, "Mroczne Materie" Philipa Pullmana, "Inni" Alejandro Amenábara, "Zagubieni" Damona Lindelofa i Carltona Cuse'a oraz "Dreamfall" Ragnara Tørnquista. Interesuję się językami obcymi, starożytnymi cywilizacjami oraz, rzecz jasna, popkulturą i Japonią.

MANIAK O BLOGU


"Przemyślenia Maniaka" to przede wszystkim okazja dla mnie do regularnego pisania i pracowania nad swoim wątpliwej jakości warsztatem. Jeśli przy okazji ktoś tutaj trafi i będzie chciał moje teksty przeczytać - tym lepiej, bo to znaczy, że nie jest ze mną tak źle, jak myślałem. Jeśli zaś ktoś będzie chciał z konieczności lub nudów moje teksty skrytykować - to również dobrze, bo chętnie wysłucham każdej opinii. Byleby nie była wulgarna i obraźliwa - krytykować da się grzecznie (albo przynajmniej da się zachować pozory).
Zapewne, drogi Czytelniku, zauważyłeś po wejściu na stronę kilka zakładek na górze. Są to kolejno: "Maniak ocenia", "Maniak poleca", "Maniak podsumowuje", "Maniak marudzi", "Maniak pisze". Każda z nich, to nazwa rubryki, pod jaką ukazują się notki. Krótko o każdej z nich:
  • Maniak ocenia - tu ukazują się wszelkie recenzje mojego autorstwa. Głównie są to recenzje seriali i komiksów, ale znajdzie się też miejsce na filmy, książki oraz muzykę. Pod tą rubryką piszę najwięcej, a to dlatego, że mnóstwo konsumuję i czuję potrzebę podzielenia się z kimś swoimi wrażeniami.
    Wychodzę z założenia, że coraz mniej pisze się recenzji rzetelnych, w których autorzy analizują dzieło z wielu stron, dlatego wszystkie teksty w ramach "Maniak ocenia" zbudowane są według określonego schematu. W ten sposób mam pewność, że powiedziałem wszystko, co chciałem i co należało, i choć czytelnik może odnieść wrażenie monotonności, to staram się, niwelować je w warstwie językowej.
  • Maniak poleca - tu ukazują się teksty, w których, jak nazwa rubryki wskazuje, coś polecam. To mogą być filmy, seriale, książki, komiksy, gry, kanały na youtube, strony internetowe, zespoły muzyczne... Słowem wszystko to, co bardzo mi się podoba, ale z jakichś powodów nie zamierzam tego recenzować. Na łamach rubryki pozwalam sobie na trochę więcej luzu (jak choćby w notce, w której polecam "Marble Hornets", o tutaj) i nie czuję się zobowiązany do powiedzenia o każdym aspekcie tego, o czym piszę.
  • Maniak podsumowuje tydzień - tu co tydzień umieszczam najważniejsze dla mnie informacje popkulturowe i krótko je komentuję. Wiadomości dzielę na sześć kategorii: filmy, seriale, komiksy, książki, gry i muzyka, przy czym nie jest tak, że każda z nich zawsze się w notkach z cyklu pojawia. Zawsze dobieram takie informacje, które to dla mnie mają jakąś wartość, więc musisz się, drogi Czytelniku, pogodzić z tym, że nie znajdziesz tu może wszystkiego, co zechciałbyś znaleźć.
  • Maniak marudzi - tu daję upust swoim żalom, a także, jak sama nazwa wskazuje, marudzę i narzekam. Wpisy z tej kategorii nie zawsze wiążą się z popkulturą i często zahaczają o inne sprawy. Mają jednak jedną wspólną cechę - są wyrazem mojej frustracji i zmęczenia pewnymi zjawiskami. No i bywają kontrowersyjne.
  • Maniak pisze - tu umieszczam (z bardzo niską częstotliwością) moje pisarskie grafomańskie próby. Piszę sobie do szuflady różne rzeczy, od czegoś w rodzaju powieści po scenariusze, a tymi wybranymi, których aż tak bardzo się nie wstydzę, mogę się z Tobą, drogi Czytelniku, podzielić.
  • Maniak inaczej - czyli wszystko to, co nie pasuje do innej kategorii.

MANIAK O SKALI OCEN


W swoich recenzjach stosuję bardzo uproszczoną, trzystopniową skalę ocen: dobry, średni i słaby. Wychodzę z założenia, że skale pięciostopniowe czy dziesięciostopniowe mówią wbrew pozorom bardzo mało i nie są jednoznaczne. Moja jest może minimalistyczna, ale wydaje mi się, że także jasna i przejrzysta, a takie ma być jej główne zadanie. Oceny mają pokazywać moje ogólne wrażenie, a określanie go numerkami czy liczbą gwiazdek jest dla mnie zbyt abstrakcyjne. Za pomocą prostej, trzystopniowej skali, możecie od razu stwierdzić czy coś mi się podoba, czy mam wobec tego mieszane uczucia, czy może w ogóle do mnie nie przemawia.

MANIAK I DANE KONTAKTOWE


Jeśli macie jakieś pytania, prośby, zażalenia czy propozycje, to możecie się ze mną skontaktować mailowo (krzysztofinski[małpa]gmail.com), przez facebooka, twittera, google+ lub ask.fm. Na wszystkie wiadomości postaram się w miarę możliwości odpowiedzieć.