Maniak podsumowuje dzień #153

MANIAK ZACZYNA

Dziś podsumowanie mocno wieczorem (tak to jest, jak się śpi do południa, a potem idzie do kina), ale wieści jest mnóstwo i prawie same cudowne. Zapraszam do lektury!

NAJWAŻNIEJSZE POPKULTUROWE WIEŚCI DNIA

Zack Snyder przygotuje animację w klimatach anime
Netflix podał wczoraj informację, która niezwykle mnie ucieszyła — Zack Snyder przygotuje dla serwisu nie tylko film Army of the Dead, ale także serial animowany nawiązujący do szeroko rozumianej stylistyki anime (pozwolę sobie użyć tu takiego uproszczenia, choć wiem, że nie ma czegoś takiego jak jedna konkretna stylistyka anime). Serial będzie osadzony w świecie nordyckiej mitologii, a prowadzeniem jego produkcji wespół ze Snyderem zajmie się Jay Oliva. Oliva to doświadczony reżyser animacji (w jego portfolio znajdują się choćby Batman: The Dark Knight Returns, Justice League: The Flashpoint Paradox czy serial Young Justice) oraz storyboardzista, który długo ze Snyderem współpracuje. Czekam na rezultaty bardzo mocno, bo Snydera uwielbiam (a jego Legendy sowiego królestwa: Strażnicy Ga’Hoole to wspaniała, mocno niedoceniana animacja) i jestem pewien, że serial będzie wizualnie fantastyczny.

Nowi animowani Flintstonowie
Uwielbiam kreskówki Hanna-Barbera, a Flinstonowie to jeden z moich ukochanych seriali animowanych dzieciństwa. Bardzo ucieszyła mnie więc informacja, że Warner Bros. Animation wraz z Elizabeth Banks pracują nad nową wersją przygód Freda, Wilmy, Barneya i Betty. Tym razem produkcja ma być skierowana do dorosłego widza, co może oznaczać (aczkolwiek to tylko moje spekulacje), że będzie w jakiejś części oparta na niedawnej serii komiksowej od DC Comics. Tak czy siak, nie mogę się doczekać!

Nowy film Davida Finchera
Długo trzeba było czekać na jakiekolwiek wieści na temat nowego filmu pełnometrażowego Davida Finchera, ale wreszcie są. Reżyser nakręci dla Netflixa obraz o współscenarzyście Obywatela Kane’a, Hermanie J. Mankiewiczu. Film będzie zatytułowany Mank i powstanie według scenariusza ojca Finchera, Howarda. Zdjęcia rozpoczną się w listopadzie w Los Angeles i będą kręcone w czerni i bieli — tak samo jak Obywatel Kane.
Manka Fincher chciał nakręcić już dawno — po ukończeniu produkcji Gry, jednak potencjalnym producentom nie podobał się pomysł czarno-białych zdjęć. Można założyć, że będzie to  projekt bardzo dla reżysera osobisty — zarówno dlatego, że długo zabiegał o jego realizację, jak i ze względu na rodzinne powiązania.

Dexter Fletcher wyreżyseruje Sherlocka Holmesa 3
Szokująca wiadomość — kontynuację filmów o Sherlocku Holmesie z Robertem Downeyem jr. i Jude’em Lawem wyreżyseruje nie Guy Ritchie, twórca dwóch pierwszych części, ale… Dexter Fletcher, autor niedawnego Rocketmana. Portale internetowe nie podają powodów takiej zmiany (czyżby miała na nią wpływ porażka finansowa Króla Artura: Legendy miecza?), ale trochę obawiam się jej efektów. Fletcher nie jest oczywiście reżyserem złym, ale styl Ritchiego jest na tyle rozpoznawalny i wyjątkowy (chyba że kręci Aladyna dla Disneya), że trudno go podrobić. Pytanie też, jaką drogą postanowi pójść Fletcher.

Don Cheadle w Kosmicznym Meczu 2
Obsada Kosmicznego meczu 2 rośnie. Do animowanych bohaterów Zwariowanych melodii, LeBrona Jamesa i całej plejady gwiazd koszykówki dołączy Don Cheadle, kojarzony z roli War Machine w kinowym świecie Marvela. Niestety, na razie nie wiadomo, kogo zagra i czy będzie to rola „fizyczna” czy głosowa. Trzymam kciuki za tę pierwszą.

Recenzje Króla Lwa
Pojawiły się pierwsze recenzje nowej wersji Króla lwa i… opinie są bardzo podzielone. W chwili, gdy to piszę, spośród wszystkich 111 zebranych na Rotten Tomatoes recenzji 59% (65 ze 111) to recenzje pozytywne. Oznacza to, że nieco ponad połowie krytyków film przypadł do gustu, a reszcie  nie. Średnia ocena na portalu to 6,37/10 (nie znoszę tych cyferek). Czyli albo wyjdzie się z seansu zadowolonym, albo wkurzonym. Mnie to pasuje.

Paper Girls w telewizji
Legendary TV i Plan B przygotują telewizyjną adaptację komiksu Paper Girls, która powstanie dla Amazona. Scenariuszem zajmie się Stephany Folsom (Toy Story 4), która najpewniej zajmie się też prowadzeniem produkcji serialu. Komiks Briana K. Vaughana i Cliffa Chianga opowiada o czterech dziewczynach rozwożących gazety. Rankiem po Halloween w 1988 roku zostają uwikłane w konflikt pomiędzy frakcjami podróżników w czasie. Z pierwowzorem można zapoznać się również po polsku — seria ukazuje się nakładem wydawnictwa Non Stop Comics. Mnie ta wiadomość bardzo cieszy, bo nigdy za wiele dobrych seriali fantastyczno-naukowych z głównymi bohaterkami.

Nowe komiksy DC
DC ogłosiło dwa nowe komiksy w ramach inicjatywy Black Label. Będą to: Joker: Killer Smile (scenariusz: Jeff Lemire, rysunki: Andrea Sorrentino) oraz Question: The Death of Vic Sage (scenariusz: Jeff Lemire, rysunki: Denys Cowan, Bill Sienkiewicz). Ten pierwszy opowie o tym, jak Joker mierzy się z lekarzem, który ma go uleczyć, a w efekcie rozpętuje się piekło. Drugi tytuł skupi się zaś na tytułowym Questionie i tajemnicy, którą musi rozwiązać. Problem polega na tym, że podążanie tropem zagadki, skazuje go na cykl śmierci i ponownych narodzin.
Obie serie zapowiadają się niezwykle interesująco i na pewno sięgnę po nie w ciemno, bo Lemire to jeden z moich ulubionych scenarzystów (a w DC to już w ogóle wyprawia cuda).

Komentarze