MANIAK TYTUŁEM WSTĘPU
Teoretycznie ta odsłona rubryki „Maniak inaczej” miała być znów poświęcona Whedonowi, ale notka o nim będzie musiała poczekać, ponieważ Raszka, autorka tego bloga (polecam), nominowała mnie do Liebster Blog Award.
Co to dokładnie takiego i z czym to się je? W gruncie rzeczy jest to coś w stylu łańcuszka szczęścia (tak, wiem, niezbyt dobrze się to kojarzy), który ma jednak niekiepski cel — promowanie innych blogów. Zasady są proste. Najpierw należy dostać od kogoś nominację. Następnie odpowiada się na jej/jego pytania, nominuje kolejne 11 blogów (z reguły powinny to być blogi mniej popularne od naszego; nie powinno się też wybierać bloga osoby, która nas nominowała), a dla ich autorów układa się 11 pytań. Zasady są jednak po to by je łamać, więc nie będę przestrzegać ich jakoś szczególnie skrupulatnie (zwłaszcza w kwestii nominacji).
No dobrze, to wszystko wiadomo i czas zacząć zabawę.
No dobrze, to wszystko wiadomo i czas zacząć zabawę.
MANIAK ODPOWIADA
Na początek odpowiem na pytania zadane przez Raszkę, a jest ich osiem.
-
Jaki zawód wykonywałby bohater napisanej przez Ciebie książki?
Marzy mi się napisanie powieści detektywistycznej, więc pewnie (wiem, to mało oryginalne) były detektywem.
-
Twoja ulubiona książkowa okładka to?
Na pewno nie mam tylko jednej. Zazwyczaj bardzo ładną oprawę mają książki w klimatach fantasy, w związku z czym uwielbiam okładki „Potterów”, „Mrocznych materii”, serii „Dziedzictwo”, „Niekończącej się historii” czy serii „Wojny duszków”. O wiele łatwiej byłoby mi wymienić ulubioną okładkę komiksową — tu bezapelacyjnie rządzi „Azyl Arkham” od Granta Morrisona.
-
Ile miałeś lat, kiedy nauczyłeś się czytać?
Miałem cztery lata. Ponieważ bardzo lubiłem oglądać „Koło fortuny”, dość wcześnie nauczyłem się rozpoznawać literki. W związku z tym rodzice próbowali uczyć mnie czytać dość wcześnie, ale na siłę raczej nie dało rady i w końcu przyszło naturalnie. Pamiętam, że pewnego dnia, w moim pokoiku na kanapie leżała książeczka z baśnią o Kopciuszku i z gąszcza liter na jednej ze stron udało mi się odczytać słowo „wróżka”. Oczywiście pochwaliłem się mamie, która zapytała, czy dam radę odczytać jeszcze jakieś wyrazy. I nagle dziwne znaczki zaczęły nabierać sensu i, pstryk, umiałem czytać.
-
Czytasz w łóżku i przy jedzeniu, czy może uważasz to za profanację?
W łóżku czytam jak najbardziej — to chyba najwygodniejsze miejsce. Natomiast przy jedzeniu, niekoniecznie, coby nie pobrudzić książki. A jeśli je się w towarzystwie, to czytanie wtedy byłoby dość niegrzeczne.
-
W jakich językach czytasz książki, artykuły, publikacje?
Oczywiście czytam po polsku, bardzo dużo także po angielsku. Ostatnio staram się także skłaniać ku japońskim tekstom (czytam w ten sposób mangi, przymierzam się też do powieści). Mogę też od czasu do czasu sięgnąć po coś po francusku, ale to raczej rzadko.
-
Do którego okresu w dziejach Polski chciałbyś się przenieść?
Jak najwcześniej, do czasów pierwszych Słowian. Bardzo chciałbym poznać ich obyczaje i wierzenia, ponieważ mało nas o tym uczą, a i też niewiele zachowało się z takich czasów źródeł.
-
Czy uważasz, że obecnie brakuje dobrej książki o młodych ludziach (współczesnych) takiej naprawdę życiowej i dobrze osadzonej w realiach, niekoniecznie smutnej?
Dobre pytanie. Zależy oczywiście, jak zinterpretować słowo „młody”, ale myślę, że są takie książki, tylko trzeba dobrze poszukać. Tak na szybko do głowy przychodzi mi „Klasa pani Czajki” Małgorzaty Piekarskiej, kiedyś publikowana w odcinkach na łamach „Victora Gimnazjalisty”. Powstała, co prawda, jeszcze przed erą facebooka i innych, ale myślę, że nadal porusza wiele aktualnych dla młodych ludzi kwestii.
-
Koc czy poduszka? (ha! Podchwytliwe!)
Najchętniej wybrałbym i to i to ale rozumiem, że nie ma takiej opcji, więc nie będę psuć zabawy. Stawiam więc na koc, bo można go i pod głowę położyć i się nim przykryć.
MANIAK NOMINUJE
No to czas na nominacje ode mnie:
- Raszka — wiem, że teoretycznie tak nie wolno, bo to od autorki tego bloga dostałem nominację. Nie przejmuję się jednak zasadami, bo Raszce naprawdę się należy.
- Tata Geek — nie ma takiego drugiego maniaka gier planszowych i karcianek, jak Michał, który prowadzi bloga Tata Geek. Świetne, bardzo rzetelne teksty, nie tylko na temat gier.
- Mysza Movie — blog fenomen, na którym najdłuższe i najbardziej wnikliwe notki (choćby wspaniałe analizy „Carrie” czy „Jumanji”) są tymi najbardziej poczytnymi. A ponoć wolimy obrazki od literek. Ale jak się pisze tak jak Mysza, to nie ma się co dziwić.
- Zwierz popkulturalny — jeden z największych i najlepszych blogów o popkulturze w Polsce, pisany przez nieco zwariowaną (wybacz, Zwierzu), uwielbiającą brytyjskie seriale, piszącą w trzeciej osobie dysortograficzkę (tak wiem, radosne słowotwórstwo).
- Wiedźma na orbicie — maniaczka dobrej fantastyki, przeważnie filmowej, serialowej, komiksowej i growej. Pisze bardzo dobre, ciekawe teksty, które czyta się niezwykle przyjemnie.
- Recenzje Malkontentki — być malkontentką to wcale nie sztuka, ale być malkontentką i pisać tak dobrego bloga z recenzjami — to już sztuka wielka.
- Dolina Kulturalna — świetny blog o tematyce popkulturowej, pisany luźnym, płynnym językiem. Sporo można się z niego dowiedzieć.
- Książę Gerg — maniak Disneya i dobrych gier komputerowych, zwłaszcza RPG-ów. Nie pisuje szczególnie często, ale warto od czasu do czasu zaglądać, bo ma ciekawe spostrzeżenia.
- Nieregularny blog poświęcony Image Comics — blog prowadzony przez fana komiksów wydawnictwa Image. Autor jest bardzo rzeczowy, wnikliwy i świetnie wykonuje swoją pracę.
Jest dziewięć i może przy tej liczbie się zatrzymajmy. Jeśli jednak chcecie się dołączyć do zabawy, a nie jesteście tu wymienieni, to nie krępujcie się (naprawdę) tylko dołączajcie. :)
MANIAK PYTA
Odpowiedzi są, nominacje są, to teraz pytania ode mnie. Od razu uprzedzam, że nie jestem w tym względzie jakiś szczególnie kreatywny.
- Skąd wziął się u Ciebie pomysł na prowadzenie bloga?
- Batman czy Superman i dlaczego?
- Z jaką sławną osobą najchętniej zjadłabyś/zjadłbyś kolację?
- Z jaką postacią fikcyjną zamieniłabyś/zamieniłbyś się na jeden dzień miejscami?
- Jaką supermoc chciałabyś/chciałbyś mieć?
- Co zrobiłabyś/zrobiłbyś, gdybyś miał możliwość podróży w czasie?
- Jaka jest Twoja ulubiona książka z dzieciństwa?
- Na jaki film, który ukaże się w 2014 roku czekasz najbardziej i dlaczego?
- Do jakiego domu należałabyś/należałbyś, gdybyś uczęszczał(a) do Hogwartu?
- Jaki jest Twój ulubiony cytat (z dowolnego medium)?
- Twoje największe pozytywne popkulturowe zaskoczenie zeszłego roku to?
MANIAK KOŃCZY
I to tyle. Zdaję sobie sprawę, że to łańcuszek i nie każdy chce go dalej rozprzestrzeniać, więc nikogo nie zmuszam do wzięcia udziału (zwłaszcza, że jakiś czas temu sporo nominowanych udział już wzięło). Miło mi jednak będzie chociaż zobaczyć odpowiedzi na moje pytania.
Komentarze
Prześlij komentarz
Komentarze, zawierające treści obraźliwe, wulgarne, pornograficzne oraz reklamowe zostaną usunięte. Zostaliście ostrzeżeni.