MANIAK SŁOWEM WSTĘPU
Wielu filmowców ma swoich ulubieńców; osoby, z którymi bardzo dobrze się im współpracuje. To mogą być aktorzy, scenarzyści, producenci, reżyserzy, kompozytorzy — ktokolwiek. Takie osoby są, rzecz jasna, niezwykle często zatrudniani w projektach owych filmowców. Ma to bardzo dobry wpływ na efekt końcowy, ponieważ tworzy pewnego rodzaju zdrową atmosferę; sytuację, w której wszyscy znakomicie się ze sobą dogadują.
Takich częstych współpracowników ma także Joss Whedon. A ponieważ wciąż trwa kwiecień, ochrzczony przez fanów Miesiącem Whedona, to dziś opowiem o dziesięciu (ośmiu aktorach i dwóch scenarzystach), najważniejszych moim zdaniem osobach, które pracują razem z Jossem Whedonem.
MANIAK WYMIENIA
Nathan Fillion
Z Whedonem pracował przy następujących: „Buffy: The Vampire Slayer” (jako Caleb), „Firefly” i „Serenity” (jako kapitan Mal Reynolds), „Dr Horrible’s Sing-Along Blog” (jako Captain Hammer), „Much Ado About Nothing” (jako Dogberry)
Aktor niezwykle wszechstronny i utalentowany. Po raz pierwszy zetknąłem się z nim, kiedy oglądałem „Zagubionych”, gdzie gościnnie zagrał u boku Evangeline Lily. Wrażenie zrobił na mnie jednak dopiero w siódmym sezonie „Buffy”, w którym zagrał demonicznego mizogina Caleba, walczącego dla sprawy Pierwotnego Zła. Potem oczywiście sięgnąłem po serial „Firefly” oraz film „Serenity” — w obu Fillion wcielił się w nieprzewidywalnego, zabawnego Mala Reynoldsa. I wtedy byłem już pewien, że mam do czynienia z aktorem wyjątkowym. Kolejne role, u Whedona i nie tylko (aktor obecnie gra tytułową rolę w popularnym „Castle”), utwierdziły mnie w tym zdaniu.
Amy Acker
Z Whedonem pracowała przy następujących: „Angel” (jako Fred Burkle i Illyria), „Dollhouse” (jako Whiskey), „Dom w głębi lasu” (jako Wendy Lin), „Much Ado About Nothing” (jako Beatrice), „Agents of S.H.I.E.L.D.” (jako skrzypaczka Audrey)
To chyba jedna z najbardziej zapracowanych aktorek, które współpracowały z Whedonem. Po raz pierwszy spotkała się z nim na planie drugiego sezonu „Angela”, w którym zagrała nieśmiałą Winifred Burkle — jedną z najciekawszych postaci serialu. Włożyła w tę rolę sporo serca, przedstawiając publiczności bohaterkę z krwi o kości. A potem wszystkich zaskoczyła, pokazując zupełnie inne oblicze jako Illyria w tym samym serialu. Takie nowe oblicze pokazuje w każdej ze swych ról, w której jest zupełnie inna. Poza licznymi projektami Whedona, można ją było zobaczyć w wielu różnych serialach, w tym „Happy Town”, „Grimm” czy „Once Upon a Time”. Ostatnio wciela się zaś w Root w intrygującym „Person of Interest”
Alexis Denisof
Z Whedonem pracował przy następujących: „Buffy: The Vampire Slayer” i „Angel” (jako Wesley), „Dollhouse” (jako senator Perrin), „Avengers” (jako The Other), „Much Ado About Nothing” (jako Benedick)
Denisof to przede wszystkim aktor, który niezwykle przekonująco potrafi pokazać na ekranie ewolucję i dojrzewanie granych przez siebie postaci. Znakomicie pokazał tę umiejętność w „Buffy” i „Angelu” — jego Wesley Wyndham-Pryce, z zabawnego i fajtłapowatego Obserwatora, staje się postacią coraz bardziej dojrzałą, która ostatecznie zmuszona jest podjąć trudne decyzje. Denisof pokazuję tę stopniową przemianę bardzo wiarygodnie. To aktor, który jest dobry zarówno w lekkich rolach (co udowodnił choćby w „Jak poznałem waszą matkę”) jak tych bardziej poważnych. I potrafi też zaskoczyć — ręka w górę, kto go od razu rozpoznał w „Avengers”.
Summer Glau
Z Whedonem pracowała przy następujących: „Angel” (jako primabalerina), „Firefly” i „Serenity” (jako River Tam), „Dollhouse” (jako Bennett Halverson)
Złośliwie mówi się, że na Summer Glau ciąży klątwa anulowania. To stwierdzenie nieco przesadzone, choć tkwi w nim ziarno prawdy — na 16 produkcji telewizyjnych, w których aktorka się pojawiła, przedwcześnie zakończono aż 9, czyli ok. 56 %.
Glau, wcześniej wzięta baletnica i tancerka, zadebiutowała gościnnym występem w „Angelu”. Na tyle spodobała się Whedonowi, że ten dał jej później jedną z głównych ról w „Firefly” oraz „Serenity”, która jest jednocześnie jedną z jej najbardziej rozpoznawalnych. Widzowie mogą ją też kojarzyć z „Kronik Sary Connor”, „The Cape” czy obecnie „Arrow”. Potrafi zagrać pierwszorzędnie, choć trzeba przyznać, że zdarzają jej się także gorsze występy.
Eliza Dushku
Z Whedonem pracowała przy następujących: „Buffy: The Vampire Slayer” i „Angel” (jako Faith), „Dollhouse” (jako Echo)
Jedna z moich ulubionych Whedonowych aktorek. Dushku zadebiutowała już w wieku 10 lat, w „Dramacie letniej nocy”. Potem były role m.in. w „Chłopięcym świecie” Michaela Catona-Jamesa oraz „Prawdziwych kłamstwach” Jamesa Camerona, które otworzyły przed aktorką nowe możliwości. Mnie najbardziej spodobała się właśnie u Whedona. Jako Faith pokazała, jak świetna jest w skomplikowanych rolach, natomiast jako Echo udowodniła, że dobrze czuje się praktycznie w każdej skórze. A jeśli dodać przy tym, że prywatnie jest komiksową maniaczką, to otrzymuje się równanie idealne.
Fran Kranz
Z Whedonem pracował przy następujących: „Dollhouse”, (jako Topher Brink), „Dom w głębi lasu” (jako Marty), „Much Ado About Nothing” (jako Claudio)
Bardzo ciekawy aktor, genialny w „Dollhouse” oraz „Domu w głębi lasu”. Potrafi całkowicie wejść w swoją rolę i zawsze daje z siebie wszystko. Ma przy tym niesamowitą ekranową charyzmę i jest niezwykle charakterystyczny. Zawsze głęboko zapada w pamięć i niejednokrotnie kradnie sceny, w których bierze udział. Ma talent nie tylko komediowy, ale jest dobry także w bardziej dramatycznych rolach.
Felicia Day
Z Whedonem pracowała przy następujących: „Buffy: The Vampire Slayer” (jako Violet), „Dr Horrible’s Sing-Along Blog” (jako Penny), „Dollhouse” (jako Mag)
Aktorka, producentka, scenarzystka — Day jest niezwykle wszechstronna i bardzo zapracowana. Poza rolami u Whedona (czasem mniej, czasem bardziej charakterystycznymi) tworzy m.in. odnoszący sukcesy serial internetowy „The Guild”, opowiadający o perypetiach internetowych graczy. Scenariusze opiera na własnych doświadczeniach — poza tym, że udziela się filmowo i serialowo, jest bowiem wziętą graczką i wielbicielką komiksów. A przy tym jest niezwykle sympatyczna.
Tom Lenk
Z Whedonem pracował przy następujących: „Buffy: The Vampire Slayer” i „Angel” (jako Andrew Wells), „Dom w głębi lasu” (jako stażysta Ronald), „Much Ado About Nothing” (jako Verges)
Niezwykle zabawny zazwyczaj obsadzany w rolach uroczych, nieco pierdołowatych i naiwnych bohaterów. Ma wielki talent komediowy, a poza graniem także śpiewa i pisze sztuki. Najbardziej w pamięć zapada jego rola Andrew w „Buffy”, ale uśmiechu na twarzy dostarcza także w „Domu w Głębi Lasu”. Pojawiał się również w gościnnych rolach w wielu serialach, m.in. w „Jak poznałem waszą matkę”, „Sześciu stopach pod ziemią” czy wspomnianym wyżej „The Guild”.
Jane Espenson
Z Whedonem pracowała przy następujących: „Buffy: The Vampire Slayer”, „Angel”, „Firefly”, „Dollhouse”
Jedna z moich ulubionych scenarzystek serialowych. Ma wspaniałe pióro i idealnie dogaduje się z Whedonem. Jak sama mówi, kiedyś myślała, że wszystkiemu trzeba nadać komediowy rys, ale szybko przekonała się, że nie w tym tkwi rzecz — chodzi bardziej o dostosowanie swego stylu do tego, o czym chce się opowiedzieć. Obecnie Espenson pracuje przy „Once Upon a Time”, gdzie wykonuje kawał naprawdę dobrej roboty, oraz prześmiesznej internetowej serii „Husbands”. Swój warsztat zawdzięcza nie tylko wieloletniemu doświadczeniu, ale także karierze naukowej jako językoznawczyni.
Drew Goddard
Z Whedonem pracował przy następujących: „Buffy: The Vampire Slayer”, „Angel”, „Dom w głębi lasu”
Utalentowany scenarzysta i reżyser. Bardzo często współpracował nie tylko z Whedonem, ale także z J. J. Abramsem, m.in. przy „Agentce o stu twarzach”, „Zagubionych” (był między innymi współautorem znakomitego odcinka pt. „Flashes Before Your Eyes”) czy „Cloverfield”. Jako reżyser zadebiutował „Domem w głębi lasu” — genialnym pastiszem współczesnych horrorów. Obecnie pracuje nad serialem „Daredevil” dla Marvela oraz „Sinister Six” dla Sony. Na pewno jeszcze nie raz o nim usłyszymy.
MANIAK KOŃCZY
To oczywiście tylko ci (według mnie) najważniejsi spośród współpracowników Jossa Whedona. Wymienić mógłbym jeszcze jego braci: Zacka i Jeda; Maurissę Tancharoen, Tima Mineara, Marti Noxon, Davida Greenwalta… Ale wtedy notka mocno by się rozrosła, a nie o to mi chodzi.
Sęk w tym wszystkim jest jeden — Whedon nie pracuje z byle kim i zawsze zbiera ekipę niezwykle utalentowanych ludzi — między innymi w tym tkwi sekret jego sukcesu.
A wy kogo ze współpracowników Whedona lubicie najbardziej?
Sęk w tym wszystkim jest jeden — Whedon nie pracuje z byle kim i zawsze zbiera ekipę niezwykle utalentowanych ludzi — między innymi w tym tkwi sekret jego sukcesu.
A wy kogo ze współpracowników Whedona lubicie najbardziej?
Komentarze
Prześlij komentarz
Komentarze, zawierające treści obraźliwe, wulgarne, pornograficzne oraz reklamowe zostaną usunięte. Zostaliście ostrzeżeni.