Maniak podsumowuje tydzień #26

FILMY


Złote Globy - filmowo


Podsumowanie tygodnia zacznę od najważniejszego wydarzenia ostatniego tygodnia czyli ceremonii rozdania Złotych Globów. Swoją mini-relację podzieliłem na dwie części - filmową i serialową.
Na początek kilka słów na temat samej gali. Tak to już jest, że rozdania nagród bywają nudnawe i sztywne. Na szczęście wszyscy odpowiedzialni za Złote Globy postarali się, by urozmaicić to wydarzenie. Znakomicie sprawdziły się prezenterki: Tina Fay i Amy Poehler (które prowadziły galę także rok temu) - nie przebierały w żartach i bywały bardzo kąśliwe. Świetna była również większość aktorów, wręczających nagrody i przedstawiajacych nominacje filmowe, m.in. Emma Thompson czy Jim Carrey. I wreszcie sami wygrani - choć oczywiście przeważały wiązanki podziękowań, to zdarzyły się również te mniej banalne oraz zabawne przemówienia (m.in. Leonardo DiCaprio i Jacqueline Bisset).
A teraz lista zwycięzców:

Najlepsza aktorka drugoplanowa w filmie fabularnym, komedii lub musicalu: Jennifer Lawrence jako Rosalyn Rosenfeld w filmie "American Hustle"

Najlepsza ścieżka dźwiękowa: Alex Ebert – "All Is Lost"

Najlepsza piosenka: "Ordinary Love" (U2 i Danger Mouse) – "Mandela: Long Walk to Freedom"

Najlepsza aktorka w komedii lub musicalu:
Amy Adams jako Sydney Prosser w filmie "American Hustle"

Najlepszy aktor drugoplanowy w filmie fabularnym, komedii lub musicalu: Jared Leto jako Rayon w filmie "Witaj w klubie"

Najlepszy scenariusz: Spike Jonze – "Ona"

Najlepszy film nieanglojęzyczny: "Wielkie Piękno" (Włochy)

Najlepszy film animowany: "Kraina Lodu"

Nagroda za całokształt twórczości: Woody Allen

Najlepsza reżyseria: Alfonso Cuarón – "Grawitacja"

Najlepszy aktor w komedii lub musicalu:
Leonardo DiCaprio jako Jordan Belfort w filmie "Wilk z Wall Street"

Najlepszy musical lub najlepsza komedia: "American Hustle"

Najlepsza aktorka w filmie fabularnym: Cate Blanchett jako Jeanette "Jasmine" Francis w filmie "Blue Jasmine"

Najlepszy aktor w filmie fabularnym:
Matthew McConaughey jako Ron Woodroof w filmie "Witaj w klubie"

Najlepszy film fabularny: "Zniewolony. 12 Years a Slave"

Kilka z nagród było dość przewidywalnych ("Zniewolony. 12 Years a Slave", Leonardo DiCaprio), kilka zaskoczyło ("Ordinary Love", Alex Ebert), a kilka osobiście mnie rozczarowało (Jennifer Lawrence, "Wielkie Piękno", brak nagrody dla Barkhada Abdiego). Bardzo cieszy mnie natomiast uhonorowanie statuetką Alfonso Cuaróna, który zdecydowanie na nią zasługiwał; Cate Blanchett oraz "Krainy Lodu".

Porządki w kanonie "Gwiezdnych Wojen"


Wygląda na to, że w kanonie "Gwiezdnych Wojen" (o którym moją opinię możecie przeczytać tutaj) wreszcie zostanie uporządkowany. W Disneyu powołana została specjalna komisja, nazwana "The Story Group", która zajmie się klasyfikacją wszystkich dzieł ze świata w bardzo odległej galaktyce. Na jej czele stanie Leland Chee, który od lat zajmuje się sprawami tzw. rozszerzonego uniwersum "Gwiezdnych Wojen", w skład którego wchodzą książki, komiksy, gry wideo i inne. Jak sam pisze na twitterze, zadaniem komisji będzie: "raczej klasyfikacja niż hierarchizacja". W praktyce oznaczać to będzie zniesienie śmiesznego podziału (znów odsyłam tutaj) i ustalenie jednego zbioru oficjalnych dzieł, które można uznać za takie, które na pewno rozegrały się w świecie "Gwiezdnych Wojen". Dzięki temu, tacy maniacy jak ja, będą ostatecznie wiedzieć, co traktować poważnie, a co mniej. Nareszcie, można by rzec.

SERIALE


Złote Globy - serialowo


I czas na zwycięzców serialowych:

Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym: Jacqueline Bisset jako Lady Livinia Cremone w serialu "Dancing on the Edge"

Najlepszy miniserial lub serial telewizyjny: "Wielki Liberace"

Najlepsza aktorka w miniserialu lub filmie telewizyjnym:
Elisabeth Moss jako Robin Griffin w serialu "Tajemnice Laketop"

Najepszy aktor w serialu fabularnym: Bryan Cranston jako Walter White w serialu "Breaking Bad"

Najlepszy serial fabularny: "Breaking Bad"

Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym: Jon Voight jako Mickey Donovan w serialu "Ray Donovan"

Najlepsza aktorka w serialu fabularnym: Robin Wright jako Claire Underwood w serialu "House of Cards"

Najlepszy aktor w serialu komediowym lub muzycznym: Andy Samberg jako Jake Peralta w serialu "Brooklyn Nine-Nine"

Najlepszy aktor w miniserialu lub filmie telewizyjnym:
Michael Douglas jako Liberace w filmie "Wielki Liberace"

Najlepsza aktorka w serialu komediowym lub muzycznym: Amy Poehler jako Leslie Knope w serialu "Parks and Recreation"

Najlepszy serial komediowy lub muzyczny: "Brooklyn Nine-Nine"

Serialowe nagrody zdecydowanie były bardziej przewidywalne niż filmowe. Wyróżnienie zakończonego "Breaking Bad" czy "Wielkiego Liberace" nikogo chyba nie dziwi. Miłą niespodzianką okazało się nagrodzenie Jona Voighta, a całkowitym zaskoczeniem nagrody dla "Brooklyn Nine-Nine", które choć zbiera dobre recenzje, to jednak nie jest zbyt popularne wśród widzów i nie cieszy się dużą oglądalnością.

David Lynch kręci zwiastun "Twin Peaks"


Ray Wise, który odgrywał rolę Lelanda Palmera w serialu "Twin Peaks" potwierdził niedawno, że wziął udział w kręceniu nowego materiału, związanego z marką. Chodzi o przygotowany przez Davida Lyncha zwiastun najnowszego wydania "Twin Peaks" na płyty blu-ray.
Tak, nakręciliśmy to dwa dni temu, zgadza się. Nie wiem, czy powinienem o tym mówić, ale to prawda. Nie mogę jednak zdradzić szczegółów. Powiem jedynie, że to będzie duża niespodzianka.
Wygląda na to, że czeka nas wszystkich coś nowego ze świata tajemniczego miasteczka. I choćby miał to być tylko krótki zwiastun z kilkoma nowymi scenami, to mimo wszystko warto czekać na tę "dużą niespodziankę".

Zwiastun i data premiery drugiego sezonu "Demonów Da Vinci"


Ukazał się nowy zwiastun drugiego sezonu "Demonów Da Vinci".


Wyjawiono także datę premiery kolejnej odsłony serialu - będzie to 22 marca. Pierwszy sezon okazał się bardzo przyjemny i liczę na powtórkę z rozrywki

Zoe Saldana nową Rosemary


Zoe Saldana ("Avatar", "Colombiana") zagra Rosemary w nadchodzącej miniserialowej reinterpretacji powieści Iry Levina (i filmu Romana Polańskiego). Mimo, że bardzo lubię tę aktorkę, to będzie miała ciężkie zadanie i wydaje mi się, że stoi na z góry przegranej pozycji - Mii Farrow będzie trudno dorównać.

Stan Lee w "Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D.


"Król epizodów" Stan Lee (oraz ojciec sukcesu komiksów Marvela) pojawi się w "Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D." (a jakże). Tym razem nie będzie to mała rólka gościnna, ale jak mówi Lee, coś większego. Nie mogę się doczekać!

Danny Cannon wyreżyseruje pilot "Gotham"


Danny Cannon został wybrany na reżysera pilota serialu "Gotham" Bruno Hellera, który opowie o wczesnych latach Jamesa Gordona. Cannon znany jest z prac nad "CSI", chwaloną nową "Nikitą" oraz bardzo dobrym "Alcatraz". Wydaje się, że to właściwy człowiek, na właściwym miejscu - trzymam za niego kciuki, bo "Gotham" to jedna z najciekawiej zapowiadających się produkcji przyszłego sezonu.

KOMIKSY


Nadchodzi "Sinestro"


W kwietniu wystartuje kolejna z "latarniowych" serii od DC Comics, która skupi się na jednej z najbardziej niejednoznacznych i ciekawych postaci (a przez to bardzo przez wielu lubianej) - Sinestro. Seria, zatytułowana po prostu "Sinestro" będzie pisana przez Cullena Bunna ("The Damned", "The Sixth Gun") i rysowana przez Dale'a Eagleshama ("Fanatstic Four", "Green Lantern"). Zapowiada się interesująco.

"Shingeki no kyojin" w Polsce


Jedna z najbardziej popularnych obecnie serii mangowych trafi wkrótce do Polski. Mowa oczywiście o "Shingeki no kyojin" (『進撃の巨人』), znanych także pod niezbyt trafionym angielskim tytułem "Attack on Titans". Mangę wyda u nas JPF, w formacie A5. Cena tomiku wyniesie 25,20 zł. Warto zaznajomić się z tym tytułem, choć z góry ostrzegam, żeby nie oczekiwać zbyt wiele.

Komentarze

 1. Tegoroczne Złote Globy będę pamiętał tylko z jednego powodu - brak nagrody dla Tatiany Maslany. Okradli ją i tyle. Sama gala jak zwykle dłużyła się niemiłosiernie i miała kilka zabawnych momentów. Standard.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja tam akurat lubię formę Złotych Globów, bo to chyba najmniej sztywna gala i wcale mi się nie dłużyła.
  Maslany niestety padła ofiarą ruchu, który rekompensował brak nagród dla "House of Cards" - szkoda jej, ale cóż zrobić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też lubię Globy, bo są skromne i konkretne, a nie nastawione na wielkie show jak Oscary. Mimo wszystko jak każde inne rozdanie nagród i to mi się dłużyło. Za dużo kategorii, które średnio mnie interesują, a i pora nie sprzyja oglądaniu.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Komentarze, zawierające treści obraźliwe, wulgarne, pornograficzne oraz reklamowe zostaną usunięte. Zostaliście ostrzeżeni.

Popularne posty