Maniak podsumowuje tydzień #165

Maniak podsumowuje tydzień #165
Kochani, przed Wami kolejne podsumowanie popkulturowych wieści, które zebrałem z moich profili na mediach społecznościowych. Miłej lektury!

MANIAK PODSUMOWUJE

Bear Grylls wyprodukuje uwspółcześnioną wersję Hrabiego Monte Christo, której scenariusz napisał Tom Williams. Tym razem główny bohater będzie żołnierzem oddziałów specjalnych, który zostanie wysłany na wojnę do Afganistanu[1]. Hrabia to na tyle uniwersalna i plastyczna opowieść, że z chęcią zobaczę jej kolejne wcielenie.

Nowa animacja o Supermanie[2] porzuca dotychczasowy inspirowany anime styl DC Universe Animated Original Movies na rzecz nieco prostszej kreski z grubymi konturami. Wygląda to zaskakująco świetnie. A w dodatku Superman: Man of Tomorrow zapowiada się na naprawdę ciekawy film reinterpretujący początki Supermana. Nie mogę się doczekać.

Pablo Larraín, reżyser odpowiedzialny za fenomenalną Jackie, tym razem opowie w podobnym formacie o księżnej Dianie. Jego Spencer skupi się na weekendzie, który przesądził o odejściu Diany od księcia Karola. Główną rolę ma zagrać Kristen Stewart[3]. Liczę na ciekawy portret psychologiczny i uczłowieczenie stawianej na piedestałach Diany.

Film o rozpadającym się małżeństwie bez Scarlett “Drzewa” Johansson? Count me in! The Nest z Jude’em Law i Carrie Coon zapowiada się naprawdę doskonale, a dodatkowym atutem jest niepokojąca atmosfera rozległej starej rezydencji[4]. Czekam!

Nie przestaje mnie zadziwiać niesamowita plastyczność japońskiej popkultury i to, w jak wielu mediach potrafi odnaleźć się jedno dzieło: komiks, animacja, gra, sztuka teatralna, widowisko rewiowe, słuchowisko radiowe… Tym razem więc Japończycy wzięli Ghost in the Shell i postanowili zrobić z mangi sztukę nō. W VR-ze[5]. To pomysł zarówno szalony, jak i genialny, bo GitS doskonale pasuje do teatru nō i już sobie wyobrażam ten świat przeniesiony na wirtualną kwadratową scenę. Prawdziwe połączenie tradycji z nowoczesnością.

Emily Mortimer wystąpi w horrorze pt. Relic. Zwiastun zapowiada film, który bawi się motywem nawiedzonego domu, a horrorowa symbolika służy w nim do opowiedzenia o problemie opieki nad starszym rodzicem[6]. Takie horrory lubię, więc ostrzę sobie pazurki.

Zimą 2020 roku na ogólnym kanale NHK ukaże się nowe anime Studia Ghibli, Āya to majo (『アーヤと魔女』) oparte na powieści Diany Wynne Jones pt. Earwig and the Witch, które trafiło do oficjalnej selekcji Cannes 2020.
Nie wiedząc, że jest córką czarownicy, pewnego dnia tytułowa Aya zostaje adoptowana przez dziwną rodzinę i odkrywa, że zamieszkała ze złowieszczą wiedźmą. Reżyserem filmu będzie syn Miyazakiego Hayao, Gorō, autor Opowieści z Ziemiomorza, „Makowego wzgórza” oraz serialu animowanego Ronja, córka zbójnika, za który otrzymał międzynarodową nagrodę Emmy. Oto, co mówi o produkcji:

Obecnie w naszym kraju mamy sporo dorosłych, natomiast liczba dzieci jest mała. Dzisiejsze dzieci muszą mieć w związku z tym ciężko, ponieważ zmuszone są spędzać czas z wieloma dorosłymi.
Zastanawiając się nad tym problemem, natknąłem się na Āyę [Earwig]. Pomyśłałem: „Zaraz, to niezłe!”. Co zrobi Āya, kiedy trafi na uporczywych dorosłych? Przekonajcie się, oglądając film Āya to majo. Z całego serca wierzę, że nasza Āya — bezczelna, ale i urocza — doda dzieciom odwagi, a dorosłym energii”.

Film, podobnie jak wspomniana Ronja, zostanie zrealizowany komputerowo — to już drugie odejście Studia Ghibli od tradycyjnej animacji. Poniżej kilka kadrów z produkcji[7].

Kadr z filmu „Aya to majo” ©2020 NHK, NEP, Studio Ghibli

Kadr z filmu „Aya to majo” ©2020 NHK, NEP, Studio Ghibli

Kadr z filmu „Aya to majo” ©2020 NHK, NEP, Studio Ghibli

Kadr z filmu „Aya to majo” ©2020 NHK, NEP, Studio Ghibli

Kadr z filmu „Aya to majo” ©2020 NHK, NEP, Studio Ghibli

Kadr z filmu „Aya to majo” ©2020 NHK, NEP, Studio Ghibli

Kadr z filmu „Aya to majo” ©2020 NHK, NEP, Studio Ghibli

Nie jest to może to, do czego Ghibli nas w ciągu ponad 30 lat swojej działalności nas przyzwyczaiło, ale myślę, że całkiem zgrabnie młody Miyazaki przenosi znaną estetykę do nowej technologii. Jestem ciekaw efektów.

Ukazał się nowy zwiastun Antebellum[8] — ale ja się nie mogę doczekać tego filmu!

Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej przełożyła Oscary na później. Ceremonia rozdania nagród, która pierwotnie miała się odbyć 28 lutego, będzie mieć miejsce 25 kwietnia. Zmianie ulegną też terminy oddawania głosów i ogłoszeń nominacji. Oto najważniejsze z nich:

 • rozpoczęcie wstępnego głosowania — 1 lutego 2021,
 • zakończenie wstępnego głosowania — 5 lutego 2021,
 • ogłoszenie skróconych list — 9 lutego 2021,
 • rozpoczęcie wyłaniania nominowanych filmów — 5 marca 2021,
 • zakończenie wyłaniania nominnowanych filmów —10 marca 2021,
 • ogłoszenie nominacji — 15 marca 2021,
 • rozpoczęcie finałowego głosowania — 15 kwietnia 2021,
 • zakończenie finałowego głosowania — 20 kwietnia 2021.

Tym samym zmianom ulegną zasady, na jakich filmy mogą się ubiegać o nagrody — wszystkie obrazy, których premiery odbędą się między 1 stycznia 2020 roku a 28 lutego 2021 roku — to aż dwa miesiące więcej niż zwykle[9].
Podobne zmiany wprowadziły też dwie inne duże gremia przyznające w USA filmowe nagrody. I tak Złote Globy zostaną wręczone dopiero 28 lutego[10], a Critics’ Choice Awards (moje ulubione) — 7 marca[11].
Nie da się ukryć, że COVID-19 sporo w branży filmowej namieszał i jestem ciekaw, co jeszcze się wydarzy. Niewątpliwie żyjemy w ciekawych czasach.

Na koniec polecę Wam kolejny film dokumentalny. W środę na Netfliksie ukazał się obraz Athlete A. Sport w cieniu skandalu[12]. To opowieść o skandalu w świecie amerykańskiej gimnastyki sportowej, związanym z osteopatą Larrym Nassarem, który, wykonując zabiegi na gimnastyczkach, molestował je seksualnie. Choć zarzuty wobec niego przekazywane były władzom amerykańskiego związku gimnastyki, USA Gymnastics, te zamiatały je pod dywan. Sprawa wyszła na jaw dopiero w 2016 roku dzięki dziennikarzom i zdeterminowanym zawodniczkom. Marissa Kwiatkowski, Steve Berta, Mark Alesia i Tim Evans opisali skandal na łamach The Indianapolis Star, a nieugiętość Rachael Denhollander — jednej z ofiar Nassara — doprowadziła do skazania lekarza. To ważny dokument z kilku powodów. Przede wszystkim w koherentny sposób pokazuje pewien mechanizm, związany z kryciem przestępców seksualnych przez duże organizacje, dla których od dobra zawodniczek ważniejsze są dobre imię i pieniądze. Ponadto rozlicza się on z trendem, który pojawił się w gimnastyce sportowej dziewcząt, a twórcy sięgają głęboko w przeszłość, by znaleźć przyczyny wielu nadużyć — nie tylko na tle seksualnym. To także pochwała rzetelnej pracy dziennikarskiej, która miała niemały wpływ na to, jak potoczyła się sprawa. I wreszcie to film, którego twórcy jednoznacznie stają po stronie ofiar i pokazują ich ogromną odwagę. Jedna z najbardziej poruszających scen filmu to moment, w którym dziewczyny skrzywdzone przez Nassara składają w sądzie oświadczenia o doznanych szkodach. Ich siła, odwaga i zdecydowanie wywołują ogromne wzruszenie. Jeśli macie Netflix, koniecznie ten film obejrzyjcie. Warto.

Źródła:

 1. ^Bear Grylls To Produce Modern Day ‘Count Of Monte Cristo’ Movie Set In Afghanistan.
 2. ^Superman: Man of Tomorrow - Exclusive Official Trailer.
 3. ^Pablo Larraín To Direct Kristen Stewart As Princess Diana In ‘Spencer’, On When Lady Di Rejected The Fairy Tale Ending: Virtual Cannes Hot Package.
 4. ^The Nest - Teaser I HD I IFC Films.
 5. ^最新技術駆使した“VR能”「攻殻機動隊」、本ビジュアルに唐織を羽織った草薙素子.
 6. ^Relic - Official Trailer I HD I IFC Midnight.
 7. ^「アーヤと魔女」 宮崎吾朗監督よりコメント&ビジュアル公開!!.
 8. ^Antebellum (2020 Movie) International Trailer – Janelle Monáe.
 9. ^THE ACADEMY AND ABC SET APRIL 25, 2021 AS NEW SHOW DATE FOR 93RD OSCARS®.
 10. ^The 78th Golden Globes Have A New Date for 2021.
 11. ^Annual Critics Choice Awards Returns To The CW Network On Sunday, March 7, 2021 With Host Taye Diggs.
 12. ^Athlete A | Official Trailer | Netflix.

Komentarze