Maniak podsumowuje tydzień #168

Maniak podsumowuje tydzień #168
Kochani, przed Wami kolejne podsumowanie popkulturowych wieści, które zebrałem z moich profili na mediach społecznościowych. Miłej lektury!

MANIAK PODSUMOWUJE

Tom King napisze, a Jorge Fornés zilustruje 12-częściową serię, która osadzona zostanie w świecie Strażników Alana Moore’a. Skupi się ona na jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci z komiksu, Rorschachu. Oto co napisano o fabule komiksu w komunikacie prasowym:

Minęło 35 lat, odkąd ujawniono, że Ozymandiasz sprowadził do Nowego Jorku ogromną telepatyczną kałamarnicę, zabijając tysiące ludzi i ostatecznie przekreślając zaufanie opinii publicznej wobec bohaterów. Gwardzistów już nie ma; pozostała tylko pamięć o nich. A zwłaszcza o złej sławie Rorschacha, który stał się ikoną kultury po tym, jak za sprawą dr. Manhattana obrócił się w pył. Być może Rorschach powiedział prawdę, ale nie był bohaterem.
„Tak jak serial HBO Watchmen i oryginalni Strażnicy z 1986 roku, to będzie utwór zaangażowany politycznie”, mówi King. „Będzie w nim wściekłość. Dziś wszyscy jesteśmy przez cały czas wściekli. Musimy coś zrobić z tym gniewem. Tytuł komiksu to Rorschach nie z powodu postaci o tym przydomku, ale dlatego, że to, co widzimy w tych postaciach, mówi nam najwięcej o nas samych”.
Co będzie oznaczał powrót Rorschacha, który pojawi się jako jeden z dwojga zamachowców próbujących zabić kandydata pragnącego jako pierwszy po wielu dziesiątkach lat wystartować w wyborach prezydenckich przeciwko Robertowi Redfordowi? Zdeterminowany detektyw cofnie się w czasie, odkrywając tożsamość i motywy niedoszłych zabójców, wkraczając głęboko w świat mrocznych spisków związanych z inwazją obcych, skompromitowanych dobroczyńców, mistycznych wizji oraz — tak — komiksów.
Scenarzysta Tom King łączy siły z artystą Jorgem Fornésem, by zgłębić mityczne właściwości jednego z najbardziej istotnych bohaterów z bestsellerowej powieści graficznej, Strażnicy[1].

Czegokolwiek by nie powiedzieć o nadmiernej eksploatacji Strażników przez DC Comics (niejako podyktowanej chciwością wydawnictwa), trzeba przyznać, że wychodzą z niej czasem rzeczy wybitne. Tak było z serialem Damona Lindelofa i tak może być również z nową serią Toma Kinga. To bardzo dobry scenarzysta, który potrafi opowiadać całkiem inteligentne historie. Sam Rorschach to na tyle kontrowersyjna postać, że pewna jej dekonstrukcja zapowiadana między wierszami przez Kinga na pewno się przyda. Ciekawie brzmią pewne elementy, które nawiązują do serialu (Robert Redford prezydentem), ale też inne, które wydają się odejściem od wizji Lindelofa. Na pewno będę czekać na ten komiks z niecierpliwością. Premiera pierwszego numeru 13 października.

Jak co roku Amerykańska Akademia Sztuki i Nauk Filmowych zaprosiła do swojego grona nowych ludzi związanych ze światem filmu. Ponad 49% zaproszonych osób to osoby spoza USA, 45% to kobiety, a 36% to przedstawiciele niedoreprezentowanych mniejszości etnicznych. To dobre wyniki, choć oczywiście przed Akademią wciąż wiele do zrobienia, by ostatecznie przestała być zbiorem białych cisheterodziadków.
Wśród zaproszonych znaleźli się m.in. Yalitza Aparicio, Awkwafina, Zazie Beetz, Zendaya, Mackenzie Davis, Ana de Armas, Cynthia Erivo, Jang Hye-Jin, Jo Yeo-Jeong, Choi Woo-Shik, Ben Mendelsohn, Nastasha Lyonne, Florenece Pugh, Constance Wu, John David Washington, Ari Aster, Jan Komasa, Ladj Ly, Matt Reeves i Lulu Wang[2]. Bardzo zacne nazwiska i jedyne, o co można by zapytać, to: „Dlaczego dopiero teraz?!”.

Agnieszka Smoczyńska, której Silent Twins będzie miało premierę tej jesieni, stanie za kamerą kolejnego filmu anglojęzycznego. Akcja Hot Spot będzie się toczyć pod koniec XXI wieku. Twardy śledczy i młoda kobieta reprezentująca budzącą strach, egzotyczną religię zmierzą się z tajemnicą morderstwa w obozie dla uchodźców[3]. Brzmi intrygująco, a ja bardzo cieszę się, że Smoczyńska powoli zdobywa świat.

Wybrano następczynię Ruby Rose w serialu Batwoman. Tytułową kobietę-nietoperz zagra tym razem Javicia Leslie. Jak już wcześniej wspominano, nowa aktorka nie wcieli się w Kate Kane, a w zupełnie nową postać, która w notkach castingowych nazywała się Ryan Wilder[4]. Ja przede wszystkim ciesze się, że szansę na zagranie popularnej bohaterki otrzymała czarna dziewczyna — wciąż aktorzy reprezentujący mniejszości dostają takich szans dość mało.

Brytyjska autorka sztuk teatralnych Charley Miles i reżyser kilku odcinków serialu Mr Robot Niels Arden Oplev pracują nad dystopicznym thrillerem dla HBO Max. Akcja serialu toczyć się będzie w niedalekiej przyszłości.

Podczas gdy ludzkość zajmowała się przesyłaniem zdjęć na chmurę i cyfryzacją absolutnie każdej napisanej książki, mózg człowieka po cichu ewoluował, aż utraciliśmy umiejętność przechowywania informacji w pamięci długotrwałej. Brytyjska służba zdrowia znalazła jednak lek: chip z pamięcią wydawany przez rząd. Kiedy siedemnastoletnia Somalia znajduje w mieszkaniu zwłoki matki, podejmuje bezprecedensową decyzję wbrew prawu: wszczepia sobie chip rodzicielki. Poszukiwania tożsamości doprowadzą Somalię do podziemnego świata cyfrowych bojowników i zaciekłego sporu, aż w końcu znajdzie się w samym sercu spisku. Spisku, który łączy przeszłość jej matki z mrocznymi początkami naukowego przełomu[5].

Czuję, że szykuje się coś naprawdę nietuzinkowego. Na pewno będę wyglądać dalszych informacji.

Źródła:

  1. ^Announcement: DC Proudly Presents 'Rorschach' #1.
  2. ^Motion Picture Academy Invites 819 New Members, Surpasses Five Year Diversity Goal, Vows To Advance Inclusion Efforts.
  3. ^Agnieszka Smoczynska To Direct Dystopian Witchcraft Tale ‘Hot Spot’ For ‘High Life’ & ‘Before Midnight’ Producers.
  4. ^‘Batwoman’: Javicia Leslie Cast As the New Lead Of the CW Superhero Series.
  5. ^HBO Max Developing Dystopian Thriller ‘In Memoriam’ With ‘Mr Robot’ Director Niels Arden Oplev, Playwright Charley Miles, Participant & Buccaneer.

Komentarze