Maniak podsumowuje tydzień #137

MANIAK NA WSTĘPIE

Witajcie w 2017 roku! Zaczniemy od wskrzeszenia podsumowań tygodnia — w krótkiej formie i bez obrazków, tak jak ostatnio (czyli chyba jeszcze w listopadzie). Mam nadzieję, że uda mi się tym razem prowadzić rubrykę regularnie, a i innych materiałów dostarczać Wam regularniej. To zaczynamy.

FILMY

Affleck niepewny Batmana? — Affleck udzielił The Guardian wywiadu na temat swojego najnowszego filmu, Nocnego życia. Zapytano go o Batmana. Odpowiedział, że plany są, ale jeszcze nie na sto procent, bo chce, by film był jak najlepszy. W mediach zapanowała burza. I może byłaby uzasadniona, gdyby nie dwie rzeczy. Po pierwsze, pół miesiąca wcześniej ukazał się inny wywiad, w którym Affleck potwierdził rozpoczęcie zdjęć do Batmana wiosną 2017 roku. Wywiad ten prawdopodobnie został przeprowadzony później, niż ten dla The Guardian — stąd niejednoznaczna wypowiedź. Po drugie: ten cytat można naprawdę różnie czytać. Jedni będą widzieć niepewność filmowca, inni determinację, by nakręcić dobry film. Prawda jest taka, że Affleck po prostu chciał uniknąć tematu i mówić nie o Batmanie, a o Nocnym życiu. Ot, cała burza.
Pierwsze szczegóły Coco — film opowie historię chłopca wychowanego w meksykańskiej rodzinie, w której zakazano muzykę. Niewinna „pożyczka” gitary z grobu zmarłego piosenkarza skończy się podróżą po krainie umarłych. Brzmi ciekawie, zwłaszcza że to pierwszy muzyczny „wybryk” Pixara.
Nie żyje Carrie Fisher — o aktorce oraz o tym, co zrobiła dla popkultury (i nie tylko) napisałem tutaj.
Zginęła Debbie Reynolds — dzień po córce, Carrie Fisher, w wyniku wylewu. Była znana z udziału w wielu musicalach, m.in. Deszczowej piosence. Bardzo smutna wiadomość.
Odszedł Tyrus Wong — artysta, na podstawie szkiców którego, przygotowano oprawę wizualną Bambiego. Miał 107 lat.

SERIALE

Geoff Johns sugeruje, że wkrótce zapowiedziany zostanie kolejny serial na podstawie komiksów DC — co jest znakomitą wiadomością. Pytanie tylko, co to będzie: zupełnie nowy projekt, czy taki, nad którym już wcześniej pracowano? A może kontynuacja jednego z anulowanych (Constantine, proszę!).
Cumberbatch spokrewniony z Doyle'em — zwykle stronię od takich nieco tabloidowych rewelacji, ale ta wydała mi się szczególnie ciekawa. Otóż okazuje się, że Benedict Cumberbatch (odtwórca roli Sherlocka Holmesa w serialu Sherlock), jest spokrewniony z Arthurem Conanem Doyle'em (czyli twórcą postaci, autorem powieści i opowiadań z jego udziałem). Panowie mają wspólnego przodka osiemnaście pokoleń wstecz, z czego wynika, że Doyle byłby dalekim wujem ciotecznym Cumberbatcha. Nieźle.
Zwiastuny i zapowiedzi:
Seria niefortunnych zdarzeń od Netflixa na zwiastunach i w krótszych zapowiedziach wygląda na dość wierną estetyce poprzedniej próby ekranizacji książek Lemony'ego Snicketa Daniela Handlera, ale poza tym prezentuje się iście interesująco, a dodatkowym wabikiem jest oryginalny czarny humor. No i jest Neil Patrick Harris (choć mam obawy, że mocno przerysuje rolę Hrabiego Olafa). Tak czy siak: czekam. A to już 13 stycznia!

KOMIKSY

Snyder i Capullo szykują duży event z Batmanemcrossover ma być szalony, rock'n'rollowy i optymistyczny, trochę w opozycji do tego, co działo się w wydawnictwie wcześniej. Wiadomość cieszy tym bardziej, że za rysunki odpowiadać będzie Capullo, czyli chyba jeden z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych rysowników komiksów pracujących obecnie w branży (który — jak widać po serii Batman wydawanej także u nas — świetnie się ze Scottem Snyderem dogaduje).
Geoff Johns wraca do pisania komiksów — po zainicjowaniu DC Universe Rebirth Geoff Johns zrobił sobie odpoczynek od pisania komiksów, skupiając się na pozostałych obowiązkach, między innymi dopatrywaniem filmów na podstawie historii obrazkowych od DC. Jak jednak pisze na twitterze, pora przerwać ten odpoczynek. Dodatek wizerunku Dra Manhattana ze Strażników to dodatkowa wskazówka, która może sugerować dalszy wkład w rozwój uniwersum DC po Rebirth i spotkanie Ligi Sprawiedliwości ze Strażnikami. Czekam z niecierpliwością!

GRY

Zwiastuny:
Nigdy nie byłem konsolowcem, ale do PS zawsze mnie ciągnęło. W końcu nie wytrzymałem i od kilku miesięcy jesteśmy wraz z Połówką szczęśliwymi posiadaczami PS4. Tegoroczne gry na wyłączność dla konsoli Sony zapowiadają się dla mnie tym bardziej ekscytująco.

BLOGI

Zwierz o Carrie Fisher, Sherlocku i tym, że czasem chce się legalnie, ale się nie da.
Rusty o Westworld.
Catus Geekus o Sherlocku.
aHa o Łotrze 1.

MANIAK KOŃCZY

I to tyle na dziś. Kolejne podsumowanie (mam nadzieję) w poniedziałek, a po drodze recenzja Sherlocka i omówienie Złotych Globów. Tymczasem możecie mnie też odwiedzić na Facebooku, Twitterze, Google+ i Ask.fm, a także zostawić komentarz poniżej. Będzie mi bardzo miło.

Komentarze